Tüm Çocuklar 7 Yaşını Tamamlamadan Ortodontik Kontrolden Geçmelidir.

Tüm Çocuklar 7 Yaşını Tamamlamadan Ortodontik Kontrolden Geçmelidir.
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Çoğu insan için ortodonti denince ergenlik dönemindeki çocuklar akla gelir. Gerçekten de çoğu ortodontik tedavi 9-14 yaş grubunda başlar, bununla birlikte 7 yaş ile birlikte çoğu çocuk daimi ve süt dişlerine sahip olur. Ortodontistler çene gelişimi ile ve süren daimi dişlerle ilgili gizli kalmış bazı problemler fark edebilir. Bu önemlidir, çünkü erken fark edildiği zaman bazı ortodontik problemleri çözmek daha kolaydır. Bu nedenlerden dolayı çocuğunuzun, 7 yaşını geçmeden ortodontik kontrolden geçmesi önerilir. Çocuğunuzun dişleri düzgün görünmesine rağmen bu aldatıcı olabilir, sadece ortodontist problem olup olmadığını belirleyebilir. Şüphesiz; bu kontrol, çocuğunuzun kapanışının düzgün olduğunu da açığa çıkarabilir ve rahatlatıcı bir haber olabilir.

dis_sema

Süt dişlerinin görevi, çocuğun beslenmesinin, konuşmasının, görüntüsünün düzgün olmasını sağlamaktadır. Ayrıca kalıcı dişlere yer tutmak ve sürerken onlara rehberlik etmektir. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik ortadan kalkmaktadır. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi, çene yapısını ve diş dizilimini bozar. Ayrıca çocuk rahat çiğneyemediği için beslenmesi ve gelişimi etkilenebilir. Bu nedenle süt dişleri, değişme zamanına kadar çürüksüz olarak korunmalı, çürük varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.
Bebeklerde süt dişlerinin sürmesi sırasında genelde salya akıntısı, iştahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, ishal, ateş, çene veya yüzde kızarıklık, hafif öksürük gibi sıkıntılar yaşanabilir. Bu sıkıntılar dişler sürmeden 2-3 ay önce başlayabilir. Bunların ne olduğu ve ne kadar ağrı oluşturacağı konusu çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu dönemde dişlerini kaşıyabileceği bir şeyler vermek en doğrusudur. Çok gerekli ise doktor önerisi ile ilaç verilebilir.

dis_sema2

6 yaş civarında süt dişlerinin en arkasından alt-üst çenede, sağ-sol olmak üzere 4 adet 1. Büyük azı dişleri (5 yaş dişleri) çıkar. Çok erken yaşta çıktıkları için süt dişleri ile karıştırılabilir.
Halbuki ömür boyu ağızda kalan ve çiğnemenin merkezi olan ilk kalıcı dişlerdir. Bunların korunması gereklidir. Bu dişleri korumak için fissür örtücü denilen dişi çürüğe karşı koruyan uygulamalar yapılmalıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Powered by themekiller.com