Bunları Sakın Unutmayın

Bunları Sakın Unutmayın
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

 Bebeğinizin uyumadan önceki son beslenmesinde ve gece şekerli gıdalar vermeyin.*
 Biberonla süt içirdikten sonra ağız temizliği için su içirin, bir parça peynir verin.*
 Emziği kesinlikle şekere, bala, pekmeze batırmayın. Beslenme sırasında bebeğinizin kaşığını ağzınıza almayın ve lokmaları ağzınızdan çıkarıp bebeğe vermeyin.
 Doğum sonrası, her beslenmeden sonra bebeğin diş eti ve dişlerinin ıslak gazlı bez ile silinmesi veya diş fırçası ile temizlenmesi erken dönem süt dişi çürüklerinin oluşumunu engeller. Bu işleme süt dişleri sürdükten sonra da devam edilir.
 Fırça, macun seçimi süt dişlenme dönemi ve emzik kullanımı hakkında bilgiler diş hekiminden öğrenilmelidir. İlk dişler genellikle 6-10 aylıkken sürerler. Süt dişleri çiğneme, konuşma, çene gelişimi ve kendine güven açısından çok önemlidir.
 Çocuğunuza şekerli yiyecek ve içecekleri iki öğün arasında vermeyin.*
 Her beslenmeden sonra su verilerek ağız içinin temizlenmesini sağlayın.* Ebeveynler / bakıcılar bebeği hiçbir zaman su biberonu dışında bir biberonla uyutmamalıdırlar. 1 yaşından itibaren bebeğin biberondan su kabına geçmesini sağlayın.
 Bebeklere 1 yaşından sonra emzik ve biberon bıraktırılmalı, bardak ve kaşık kullanarak beslenmeye alıştırılmalıdır.
 Çocuğunuz 1 yaşına bastığında ilk diş hekimi randevusu alınmalıdır. Ebeveynlerin/bakıcıların çocuğun dişinin fırçalanmasında ki rolü çok önemlidir. Çocuğunuzu 6 ayda 1 diş hekimi kontrolüne götürmelisiniz.
 2 yaşından itibaren sizin kontrolünüzde günde 2 defa dişlerini düzenli fırçalatın. Çocuğunuzun yaşına uygun diş fırçası ve macunu seçin.
 2 yaşında çocuğun besleyici olmayan emme alışkanlığından vazgeçmesini sağlayın. Parmak emme ve uzun süreli besleyici olmayan emmenin olumsuz sonuçlarını öğrenin, gerekirse profesyonel yardım alın
 Diş macununun miktarı bezelye büyüklüğünde olmalıdır.
 Çocuğunuzun diş macununu yutmamasına dikkat edin.
 Diş çürüğünü engellemek için; fluoridli diş macunu ile diş fırçalamak ve fuorid uygulaması en etkili yöntemlerdir.
 Şehir içme suyundaki fluor seviyesi, yüzeysel ve sistemik fluor kaynaklar öğrenilmelidir. Fluorlu içme suyu kullanılması tavsiye edilir. Yüzeysel fluor uygulaması ihtiyaçları diş hekimi tarafından belirlenmelidir.
 Sağlıklı beslenmenin ağız sağlığı ile direkt ilişkisi mevcuttur. Sağlıklı beslenme, şekerli içecek ve gıdaların alınma sıklığının azaltılmasının önemi anlatılmalıdır. Çürüğe yatkınlığı etkileyen faktörün şeker miktarı değil, şekerin alınma sıklığı olduğu vurgulanmalıdır. Çocuğu atıştırma seçenekleri ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirin. Bebeklere vereceğiniz meyve sularını, sulandırın.
 Süt dişlerinde çürük varsa mutlaka tedavisini yaptırın.
 Ebeveynlerin/bakıcıların çocuğun ön ve diş arka dişlerinde oluşabilecek beyaz, kahverengi ve siyah noktaları (çürük belirtileri) kontrol etmeleri gereklidir. Ayrıca çocuğun süt dişlerine ve ilk daimi dişlerine fissür örtücü (diş koruyucu) uygulamaları, dişleri çürüğe karşı korunmaları açısından oldukça önemlidir.
 6 yaşında, süt dişlerinin en arkasından süren, ömür boyu ağzınızda kalması gereken 6 yaş dişlerine fissür örtücü uygulatın. Çürük var ise mutlaka tedavi ettirin. Tüm bunlara rağmen, düşme zamanından önce süt dişi kaybedildiyse muhakkak yer tutucu yaptırın.**

* Çocuk doktorunuza danışın!
**Diş hekiminize danışın!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Powered by themekiller.com